Страница 17 от 372 ПърваПърва ... 715161718192767 ... ПоследноПоследно
Резултати от 241 до 255 от общо 5578

Колко ми харчи климатикът - Real Time

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    193
    #241

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    През последната седмица пускам климата за по 5-6 часа вечер на 22градуса и до момента е навъртяла 6,08КW за 34 часа т.е. средно по 178W/h. Все още времето е топло и не може да влезе в режим
    Чудя се за по нататък как да продължа меренето защото Олимпията има брояч до 99 часа и после не знам какво ще правя.Ако въобще не я спирах е ясно,но засега това не е необходимо и скоро вече няма да знам точно колко часа е работил климатика
    Някакви идеи как да продължа адекватно меренето?

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #242

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Ми драскай си на листче по чертичка, на всяко превъртане.

  4. Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    193
    #243

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от Kasap
    Ми драскай си на листче по чертичка, на всяко превъртане.
    Хе хе.Викаш по старомодния начин да я карам
    Между другото взех още една Олимпия,която вече е закачена на другата машина - Daikin FTXS25G .Като поработи поне една седмица ще дам резултати

  5. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #244

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Та така... бързам да дам линк към това, което е сторено до момента макар че има още доста работа за изпипване. Идеята е хем да може да се гледа нещо що годе реално, хем да коментираме необходимостите от някой данни които да сложа в последствие. Както бях споменал и по-рано, контролер сам си мери температурите и ги репортитира в online система с бази данни. Ето линк към системата, която и за бъдеще ще е активна на този адрес:

    http://energy.bjr-labs.com/ а самия контролер е наличен на следния адрес: http://hvac.selfip.net/

    Горе от менюто може да се избира тип графика, която да бъде показвана. Самите данни се записват и съхраняват с голяма прецизност и ще са налични и за бъдеща точна статистическа обработка, така че грубата графика да не ви притеснява за момента. Освен това в момента просто за експеримент работя само върху "дневна" графика. Мислих от начало да сложа и почасова графика но се отказах от идеята - данните излизат прекалено рехаво - да кажем графика за 6 часа има някакъв смисъл да реализирам. За сега не съм надписал графиката - какво се мери, като не съм добавил и мощността. Иска ми се да сложа автоматично скалиране по Y остта за да може да се разпъва до максимална детайлност визуализацията. По X за момента последното показание най в дясно отговаря на реалното време (текущият момент) като по към ляво е разграфена по големи квадрадчета на интервал от 1ч а с малките са дадени интервалите през 10мин. Интересно е да се види че при пуснат климатик графиката заковава много стабилно (за вътрешната температура). За външната се наблюдават осцилации породени от обдухването през задната част на външното тяло. По осцолациите може да се види кога климатика работи в ON/OFF режим.

    Сега - това което смятам да реализирам по възможност по-скоро:
    - автоматично скалиране на Y
    - добавяне и на моментната мощност (instant power)
    - реализиране на 3-дневна, седмична, месечна и годишна графика

    Това което смятам да добавя по-късно:
    - меню в което да може да се задава началният и крайният период за изчертаване (понеже всички данни се помнят в допълнителен архив)
    - страница където да се чертаят разпределения за консумацията по дни, седмици и месеци за дневна и нощна енергия за да се вижда статистика в кой период кое преобладава
    - пресмятане на истинската цена на ел. енергията по дневна/нощтна
    - добавяне на статистическа информация за най-студения и най-топлия момент за температурите и дните и часовете на събитията

    Може би има и още, но за сега не се сещам..

    Това което ме дерзае за момента:
    - снемането на данните от контролера става през интервал от 1мин. Мисля си дали няма да е по-добре да е през 30 сек. Така примерно ако се чертае часова графика ще е по-нагледна.
    - изчертаването на моментната консумация не е сложно ако се направи по най-простият начин. В момента в базата ми влиза показанието за всеки момент от време за текущата консумация. Ако обаче се мери конвенционален климатик или пък инверторен в границата ON/OFF тогава ще се получар кратки пикове в графиката между нула и текущата стойност. Ще настане грозна гледка според мен (драсканица) и аз си мисля че е по-добре да се дава усреднената за време 30мин или 1ч консумация от текущият момент в интервал преди 30мин или час. Така и реално ще се проследи по-добре как се изменя средната консумация за час когато климатика работи и как следва графиките на температурата.

    Затруднение изпитвам и при подготовката на самите графики. Понеже не използвам специален инструмент за чертане а директно на ниско ниво се чертаят линии, точки (по стария бабешки начин от едно време) то проста за потребителя информация се реализира доста трудоемко. Едно от нещата, които мисля да направя но за сега не виждам как е да се мести разтера на графиката, така че по-дебелите линии от шаблона да бъдат заковани с истинските часове, дни, месеци или години. За сега обаче ще остане твърд, като във всяка секунда графиката се само-опреснява и се измества - последното актуално показание се натрупва в дясно а в ляво са старите от преди 24ч. Очаквам коментари какво ви се иска да може да наблюдавате за да може още в самото начало да предвидя функционалността и да планирам софтуера.

    П.С: текущата графика от днес 13.11.2009 (честит Петък 13ти ) визуализира пускане на климатика около 3 сутринта на 21 градуса, автоматичен режим на вентилатора на отопление. Вечерта няма да го изключвам за да се види как по някое време ще се нормализира и ще започне да работи в ON/OFF.

  6. Member
    Тук е от
    Jul 2004
    Мнения
    196
    #245

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от pi0neer
    Между другото взех още една Олимпия,която вече е закачена на другата машина - Daikin FTXS25G
    Колко струва тази Олимпия и от къде може да се купи?

  7. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #246

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от veni
    Колко струва тази Олимпия и от къде може да се купи?
    30лв от магазините на Конрад.

    П.С: за сега добавих в червен цвят и графика на средната мощност - интегрира се в интервал 25мин. По оста Y максималното показание отговаря на 1200W, едно голямо деление е 200W а малките са по 40W.

    http://energy.bjr-labs.com/

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    161
    #247

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    В Конрад има и други уреди подобни на Олимпията (единия беше 50лв).Не съм убеден, че Омнията отчита вярно косинус фи.
    Ето запис на олимпията с General 12LDC работещ на минимална мощност !!!
    https://www.youtube.com/watch?v=MUGLttPT_JM
    Има нещо гнило в показнията .От ляво е косинус фи а от дясно мощността

  10. Member
    Тук е от
    Apr 2003
    Мнения
    941
    #248

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    И така, малко факти за периода 15.10.2009г.-14.11.2009г.(30 денонощия) консумирана ел. енергия, за цялото домакинство по показания на домашния електронен електомер:

    дневна 401КВ нощна 183КВ, по цени на ЕОН това прави 92.20лв. (без клими сметката ми е около 55лв ще снимам и фактури когато дойде поредната)

    Сега да поясня с какво се топля и друго какво бачка у дома.
    Имам 3 климатика Sanyo D28U, Sanyo DK22T и Fujitsu E25T (японски от скъпите дето не си струват парите), хладилник (330литра, с отделна фризерна част), пералня (пуска се през 1-2 дни), съдомиялна машина (пуска се през 1-2 дни), бойлер (всяка нощ), микровълнова (ползва се непрекъснато за всичко), хлебопекарна ( 1-2-3 пъти седмично), 3 броя ТВ имам у дома (двата бачкат почти по цял ден 15", 21"), PC (почти 24/7 с 19" LCD) да добавя и 5-6 крушки които светят почти постоянно когато трябва и не трябва .... Апартамента: 3 етаж, тухлен блок 1978г., краен апартамент, PVC, без изолация, съседите - няма ги никакви (демек не ме топлят), като изключа стената където е закачен E25T. Населеното място - Шумен, изложението и обема който топля е на схемата по-долу. Зададена температура през периода бе 21-22 градуса, изключение прави Е25Т-когато къпем бебето се "насъсква" до 25-26, за около 1 час. Да добавя че домакинството се състои от моя милост, съпругата която както разбрахте гледа бебе на 8 месеца, щерката която е 1 клас ( дома постоянно има хора, детето на училище по 4 часа дневно).Единия Sanyo DK22T, не е работил 6 дни, останалите 24/7 през зададения период.
    Схемата на жилището


  11. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    501
    #249

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Само мога да поздравя mxkolev за инициятивата , дано повече от вас го последват, и споделят

  12. Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    389
    #250

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    колега bicubic същото показваше и при едно приятелче със същият уред и сходен климатик ASHA 12 LGC-както и при твоя случай данните постоянно се менят!?!??! докато при мен си се менят плавно и не толкова често.....кой знае фуджитата каква шмекерия правят....

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #251

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Това е интересно. Аз като гледам горния клип, имам чувството, че компресора постоянно се форсира и изключва, което е невъзможно... или Олимпията не мери правилно, или е за боклука.
    Някой ако има обяснение на горното
    Иначе в сервизните на Fujitsu ясно си е споменат "Power Factor", но той далеч не шава толкова, колкото показва уреда.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #252

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Компресора в никакъв случай не може така за секунда да се развърти от 50 до 400 Вт и обратно. И според мен уредчето е за боклука...

  16. Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    193
    #253

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    От Олимпията трябва да е.При мен на Дайкин-а го прави същото,но с по-малки отклонения и доста рядко.Може би 1-2 пъти съм го видял да прави така.
    А консумацията на мойте клими засега е следната:
    - Хитачито е консумирало 13,79KW за 75h т.е. по 183W/h
    - Дайкина е консумирал 9.93KW за 33h т.е. по около 300W/h
    Размери на помещенията съм дал в подписа.Засега климатиците ги пускам за по 5-6 часа вечер и нямат време да влязат в режим.

  17. Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    389
    #254

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    колеги ванко и деян, по горе писах и сега отново,обърнете внимание- моята олимпия по същия начин се държеше на фуджито на един мой приятел,уредчето е мое, сега на моя климатик си работи нормално и не скача така,което трябва да говори че фуджитата правят някаква гяволия на олимпията или на самата мрежа-може и да я лъжат по някъкъв начин знам ли....

  18. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #255

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    То ако не може да се вярва на това "чудо" за моментния разход,как да му вярваш и за пълния такъв?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 17 от 372 ПърваПърва ... 715161718192767 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?
    От avata във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 228
    Последно: 11-02-17, 14:26
  2. Колко Ток харчи при размразяване
    От Tihomir Stankov във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 38
    Последно: 21-12-12, 11:27
  3. Колко ток харчи компютъра ми
    От loafer във форум Общ - хардуер
    Отговори: 11
    Последно: 14-12-11, 23:43
  4. Кое колко ток харчи
    От mitkosan във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 11-04-08, 13:00
  5. Software за real time mp3 компресия ???
    От trastikata във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 14-07-03, 16:37

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе