Страница 1 от 8 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 112

Свързване на бойлер

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. acc
    acc е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Oct 2005
    Мнения
    51
    #1

    Свързване на бойлер

    Здравейте!

    Тъй като в този форум по мое мнение пишат доста технически грамотни хора, реших тук да задам въпроса си, а именно: нормално ли е кабелът за свързване на бойлера да е двужилен, а не трижилен, и ако да - как точно да се свърже, за да е безопасен? На бойлера има означения L и N, има и болт на корпуса, а аз имам двужилен кабел - фаза и нула.

    Благодаря предварително.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #2

    Re: Свързване на бойлер

    На L свържи фазата,на N нулата.
    От N до болта на корпуса свържи с мост.

  4. acc
    acc е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Oct 2005
    Мнения
    51
    #3

    Re: Свързване на бойлер

    Супер! Точно и ясно - професионално изказване. Не че се хваля, но така и мислех да направя, но все пак за по-сигурно реших да попитам.

    Благодаря!

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Мнения
    2,793
    #4

    Re: Свързване на бойлер

    Направи го само в краен случай - т.е. ако цялата ти инсталация е двупроводна (без заземяване) и няма начин да прекараш трипроводен кабел. Това, което @badr ти казва, е вярно, но не гарантира пълна безопасност. Ако има как, труда и средствата, които ще вложиш, за да направиш истинско заземяване, си струва.

  6. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #5

    Re: Свързване на бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от badr
    На L свържи фазата,на N нулата.
    От N до болта на корпуса свържи с мост.
    Този мост трябва да е направен фабрично.

  7. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #6

    Re: Свързване на бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от Slero
    Направи го само в краен случай - т.е. ако цялата ти инсталация е двупроводна (без заземяване) и няма начин да прекараш трипроводен кабел. Това, което @badr ти казва, е вярно, но не гарантира пълна безопасност. Ако има как, труда и средствата, които ще вложиш, за да направиш истинско заземяване, си струва.
    Абсолютно вярно.
    В ЕС инсталациите са с 3-проводни многожилни кабели.

  8.  
     
  9. acc
    acc е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Oct 2005
    Мнения
    51
    #7

    Re: Свързване на бойлер

    Като го изместя в съседното помещение ще викам специалист да го направи както трябва.* Тази сутрин обаче се събудих от обилен теч в банята и трябваше максимално бързо да закърпя положението - на мястото на вехтия пробит бойлер сложих новия, а там не е изведен трипроводен кабел. Свързах го към водопровода и към ел.мрежата по указанията на badr, след малко влизам да се къпя, надявам се това да не е последния ми пост в този форум

  10. Senior Member Аватара на ru-boy
    Тук е от
    Jan 2000
    Мнения
    4,531
    #8

    Re: Свързване на бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от acc
    , [size=14px]след малко влизам да се къпя, надявам се това да не е последния ми пост в този форум[/size]
    [size=14px]Жалко за момчето, гледам не е писал след като се е къпал.[/size]

  11. acc
    acc е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Oct 2005
    Мнения
    51
    #9

    Re: Свързване на бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от ru-boy
    [size=14px]Жалко за момчето, гледам не е писал след като се е къпал.[/size]
    Оцеляяяяяяяяяяяях :Super: :Super: :Super:

    И сега още един въпрос - вашите бойлери на каква температура ги настройвате да изключват - то не че срещу врътката на терморегулатора пише градуси, но ориентировачно - дали на предпоследното деление, дали посредата, дали на мах /безопасно ли е/?

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #10

    Re: Свързване на бойлер

    Настрой го на около 80*,но не се доверявай много на термометъра! Вдигай всеки ден по малко мизата и го наблюдавай докато изключи. Не заспивай! Като пуснеш горещата вода трябва да върви спокойно,а не на тласъци,примесена с пара. Ако е така трябва да върнеш въртока. И пиши пак,че да сме спокойни

  13. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #11

    Re: Свързване на бойлер

    Терморегулаторите са от 30 до 72 градуса.
    На предпоследното деление преди макс.около 65*
    Не е добре на макс,защото е близо до температурата на сработване на термоограничителя.

  14.  
     
  15. Member Аватара на ceco7
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    София
    Мнения
    619
    #12

    Re: Свързване на бойлер

    Според мен 60-65 гр. MAX.Пазете си тръбите от прекомерни температури.Аз съм ВиК техник и знам какво приказвам.PP-R технологията има линейно разширение,което се отразява върху дълготраиността на заварките.Стандарта за топла вода е 60 гр. и то с тръби STABY.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #13

    Re: Свързване на бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от ceco7
    Според мен 60-65 гр. MAX.Пазете си тръбите от прекомерни температури.Аз съм ВиК техник и знам какво приказвам.PP-R технологията има линейно разширение,което се отразява върху дълготраиността на заварките.Стандарта за топла вода е 60 гр. и то с тръби STABY.
    ceco7,тя всяка технология си се разширява и развива .Колкото до материала полипропилен-изобщо не му вреди вода с темп.70-80*,особено ако тръбите са вкопани,а не открити..Проблема става ако не изключи термостата и защитата и тръгне прегрята пара по тръбите,но риска е същия и при по-ниска зададена температура. В крайна сметка,ако целим с един бойлер 80л да осигурим достатъчно количество гореща вода от нощната тарифа за цялото семейство,трябва да повишим зададената темп.около максимално допустимата.А за да си пазим тръбите,трябва да не допускаме прегряване,вследствие на амортизирана ел.система на бойлера.

  17. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #14

    Re: Свързване на бойлер

    Температурата задължително трябва да е над 60 градуса иначе се развива една бактерия и водатат става отровна. По принцип като терморегулатотра е на максимум няма проблеми. Проблеми се получават като поостарее бойлера и се натрупа варовик и терморегулатроа почва да изключва по късно. За София едва ли го има този проблем, тъй като вадата там е мека, но във Варна мамата си джаска. А и терморегулатро като остарее може да почне да изключва по късно. Аз имах един случай с такъв терморегулатор и трябваше да се намали. Накрая го смених, а по късно и бойлера смених. С новия елдомски боийлер няма проблеми и температурата не е прекалено висока.

  18. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #15

    Re: Свързване на бойлер

    Над 60* започва отделянето на варовика по стените на съда.При 80* е възможно при отварянето на крана да излиза смес от пара и вода.
    Фабричните терморегулатори ненапразно имат този диапазон на регулиране(30-72)

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 8 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Помоооощ!!! Ел. свързване на бойлер Елдом - Дипломат.
    От kojcho във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 26
    Последно: 10-03-22, 11:02
  2. Свързване на бойлер
    От valor във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 3
    Последно: 12-11-12, 14:37
  3. Отговори: 0
    Последно: 21-10-11, 23:27
  4. Свързване на ел. табло за бойлер..
    От vassil_dinkov във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 5
    Последно: 21-05-10, 02:34
  5. Свързване на бойлер със серпентина
    От todoplam във форум Отопление
    Отговори: 5
    Последно: 19-10-09, 13:26

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе